České pivo
Češi bodují ve výrobě, konzumaci i počtu pivovarů na jednoho obyvatele
Den před svátkem sv. Václava slavíme Den českého piva. A skutečně je co oslavovat. Naše země se drží na prvních příčkách v Evropě nejen co do počtu vypitých piv, ale také v produkci piva a počtu pivovarů i malých místních pivovarů v poměru k počtu obyvatel. Cena piva v poměru k průměrné mzdě se navíc stále snižuje.
Češi jsou největšími pijáky piva na světě, to je známý fakt. Kdybychom vypitá piva přepočítali na počet obyvatel, připadá na každého Čecha včetně nemluvňat 141 litrů pěnivého moku, tedy 282 půllitrů nebo 14 bas za rok. Naše prvenství potvrzuje i organizace Brewers of Europe, která sdružuje evropská národní pivovarnická sdružení včetně Českého svazu pivovarů a sladoven. Druzí Rakušané podle jejích čísel vypili předloni 107 litrů piva na osobu a průměrný Němec zkonzumoval 102 litrů za rok, což naše západní sousedy řadí na třetí místo. Ostatní evropské „medailisty” tak porážíme o více než třicítku litrů, tedy šedesátku velkých piv.
Piv si můžeme dovolit víc než dřív
První místo může souviset i s tím, že zlatavý nápoj je v Česku snadno dostupný a jeho cena se v poměru k průměrným výdělkům stále snižuje. Český statistický úřad sleduje už od vzniku samostatného státu průměrnou cenu lahvové desítky. Ta se sice s drobnými výkyvy postupně zvýšila z 5,80 Kč v roce 1993 na 11,59 Kč v srpnu 2020. Rychleji než ceny piva ale rostou mzdy, takže si za průměrný výdělek můžeme piva koupit víc. Zatímco v roce 1993 se průměrná mzda dala přepočítat na 1 018 lahváčů (tedy 509 litrů piva), letos je to už 2 951 lahví (tedy 1 475 litrů).
Cenu lahvové dvanáctky zaznamenávají statistici teprve od roku 2010. I ležáků je ale za vydělané peníze možné pořídit víc než dřív. V roce 2010 mohla průměrná mzda „padnout“ na 1 296 lahváčů, letos je to už 1 847.
Češi ale vítězí i v množství vyrobeného zlatavého moku - tedy po pivovarnicku ve „výstavu”. Podle posledních srovnatelných čísel se u nás v roce 2018 vyrobilo 200 litrů na osobu. V druhé Belgii (u které má Brewers of Europe poslední data za rok 2016) se jednalo o 182 litrů na hlavu a ve třetím Irsku to bylo 172 litrů.
Co je to „české pivo“
Není ovšem pivo jako pivo. Skutečné „české pivo“ se od ostatních evropských i světových moků liší, což před 12 lety uznala i Evropská unie, když se Česku podařilo v Bruselu vyjednat chráněné zeměpisné označení. „České pivo může být vyrobeno pouze na území Česka a musí se vařit z místní vody, českého sladu a chmele. Pivovarníci musí dodržovat tradiční postupy a technologie. Pokud tak činí a nechají si to ověřit Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, mohou na etiketu svého moku umístit ochrannou evropskou značku,“ vysvětluje Aneta Zachová, šéfredaktorka odborného serveru Euractiv.
Touto ochrannou známkou se v Česku může chlubit 18 pivovarů, které tak například mají zajištěnou ochranu před nekalou konkurencí. Ochrana platí i pro vývoz českého piva mimo Evropu, nejnověji díky čerstvé dohodě například do Číny.
Jak tedy opravdové české pivo vypadá a chutná? „Je výrazné svou vůní po sladu světlého typu a po chmelu. Říz českého piva je střední, stejně tak jako plnost chutí, která je dána především rozdílem mezi zdánlivým a dosažitelným stupněm prokvašení. Intenzita hořkosti piva je střední až vyšší, charakter drsnosti jemný až mírně drsný. Barva piva je zlatožlutá, střední až vyšší intenzity. Pivo se vyznačuje svou jiskrností a po nalití do sklenice vytváří kompaktní bílou pěnu. Nejsou přípustné cizí chutě a vůně,“ uvádí svaz pivovarů a sladoven v oficiální publikaci „České pivo – klenot České republiky“.
Tři sta let stál, stát bude dál...
Výstavem piva ale medailová jízda nekončí. Když na počet obyvatel přepočteme počet fungujících pivovarů, vládnou sice Evropě Švýcaři následovaní Lucemburčany, ale Češi se řadí hned na třetí místo. Kdybychom si mezi sebou chtěli pivovary rozdělit, na každý podnik by připadlo něco přes 21 700 Čechů. Ve Švýcarsku by to bylo jen 8 300 lidí, v Lucembursku 17 700 obyvatel.
Podobné pořadí dostaneme, když vezmeme v úvahu pouze malé pivovary, které v poslední době získávají na oblibě. Před Českou republiku ale v tomto žebříčku předskočilo ještě Slovinsko s 21 300 obyvateli na pivovar. V Česku přepočet vychází na 24 100 lidí. Prvenství opět drží Švýcaři, kde na jeden malý pivovar připadá 9 093 lidí, druzí jsou Lucemburčané s výsledkem 19 419 obyvatel na pivovar.