Útraty v zahraničí
V červenci Češi utrácejí stovky milionů v Chorvatsku, v srpnu na Slovensku a před Vánoci v Německu
V létě Češi nejvíce utrácejí v Chorvatsku a na Slovensku, vyplývá z analýzy založené na statistikách České spořitelny. V červenci dosahují české útraty na Jadranu dvou stovek milionů korun, u našich slovenských sousedů v srpnu potom téměř 170 milionů. Během jarních prázdnin vede v zahraničních platbách Rakousko a Itálie, před Vánoci zase Německo. Z mimoevropských zemí Češi nejvíce utrácejí v USA, Thajsku nebo Spojených arabských emirátech.
Češi v Chorvatsku nejvíce utrácejí v červenci, jak ukazují data České spořitelny. Klienti největší tuzemské banky tam loni během prvního prázdninového měsíce zaplatili kartami nebo vybrali z bankomatů více než 215 milionů korun. „Nejvyšší útraty nechávají v Chorvatsku rodiny s dětmi, které tam loni v červenci zaplatily více než 103 milionů korun. Naopak lidé v důchodovém věku utratili něco přes 10 milionů korun. Senioři ovšem mají v Chorvatsku delší sezonu než rodiny, jejichž volný čas omezují prázdniny. Jejich útraty se drží relativně vysoko od června do září,“ uvádí Jan Hailich, expert na platební řešení České spořitelny.
Kartou v cizině platí jen dvě třetiny Čechů
Čeští turisté ve své nejoblíbenější dovolenkové destinaci nejčastěji platí kartou za ubytování, pohonné hmoty a nákup potravin v obchodech. Vyplývá to z údajů o 1,3 milionu klientů z období mezi červnem 2017 a červnem 2019. Kartou ale v cizině platí jen dvě třetiny Čechů, zbytek se podle letošního průzkumu České bankovní asociace obává technických problémů. Částky utracené v zahraničí prostřednictvím platebních karet ale v posledních letech stoupají. V roce 2014 Češi v cizích zemích platebními kartami zaplatili celkem 35 miliard korun. Loni už to bylo 64 miliard, jak vyplývá z čísel Sdružení pro bankovní karty. Do statistiky se započítávají i platby chytrými telefony.
V srpnu vede Slovensko, v únoru Rakousko
V srpnu dominuje českým útratám Slovensko – během toho loňského se tam částka zaplacená kartami nebo vybraná z bankomatů vyšplhala na 169 milionů korun. Díky své blízkosti se ale náš východní soused pohybuje na předních příčkách ve statistikách České spořitelny po celý rok. Nejvíce peněz tam lidé platí kartou za ubytování, singles ve věku mezi 18 a 39 lety velmi často utrácejí také za potraviny v obchodech a pohonné hmoty. Do statistik v tomto případě mohou vstupovat i Slováci žijící v Česku, kteří na Slovensku navštěvují své rodiny. „Během jarních prázdnin kraluje zahraničním platbám kartou Rakousko, kde například v únoru letošního roku utratili naši klienti celkem 201 milion korun. Na druhé příčce se umístila Itálie se 117 miliony korun,“ doplňuje Jan Hailich z České spořitelny. V obou zemích padne největší částka zaplacená kartou na ubytování.
Do Německa na vánoční nákupy
V průběhu roku Češi kartou nejvíce platí v Německu, které je oblíbeným cílem pro nakupování potravin a oblečení a také při vánočních nákupech. Nejvyšší útraty tam totiž Češi nechávají v prosinci, vyplývá z údajů České spořitelny. Během posledního měsíce loňského roku to například bylo více než 157,5 milionu korun. Zejména u seniorů se pak stabilně během celého roku pohybuje na vyšších příčkách plateb kartou i Polsko, kde Češi nakupují především potraviny.
Únorové dovolené v Thajsku
Z mimoevropských zemí se v průběhu celého roku drží v objemu zahraničních plateb kartou na prvním místě Spojené státy, a to jak mezi singles, tak rodinami s dětmi i důchodci. „Nejvíce tam naši klienti platí kartou v období od dubna do listopadu. Letos v květnu například v USA utratili více než 64 milionů. Platí se zejména za ubytování, nákup oblečení a stravování,“ dodává Jan Hailich. V lednu a únoru v žebříčku výrazně poskočí Thajsko, které se v tomto období zařadí v objemu útrat kartou na druhé místo. Letos v únoru tam klienti České spořitelny utratili 23 milionů korun. Na jaře a na podzim ale více peněz mezi mimoevropskými zeměmi nechávají ve Spojených arabských emirátech. Například v listopadu 2017 to bylo 19 milionů korun. V obou zemích přitom největší částka v platbách kartou připadá na ubytování.