Kosmetika bez pokusů
Plány EU na globální zákaz testů na zvířatech podporují i kosmetické firmy
Každý Evropan denně použije průměrně sedm kosmetických přípravků. Napadlo vás někdy, jestli se kosmetika stále ještě testuje na zvířatech? V EU už pět let takové výrobky nenajdeme. Zhruba 80 % ostatních zemí ale zatím testy na zvířatech povoluje. A Čína je dokonce vyžaduje.
Většina z nás nejspíš ocení, že díky testování bezpečnosti nehrozí při používání kosmetiky poškození zdraví. Příjemná ale není představa, že nejdřív museli případnou dráždivost nebo toxicitu na vlastní kůži vyzkoušet myši, králíci nebo psi. Nemluvě o schopnostech některých látek působit genetické poruchy nebo přispívat k onemocnění rakovinou.
Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech? Nejspolehlivějším vodítkem je logo skákajícího králíka, kterým mohou být označeny pouze výrobky splňující takzvaný Humánní kosmetický standard (angl. Humane Cosmetics Standard, HCS). Na konci 90. let ho vytvořila mezinárodní koalice organizací pro ochranu zvířat z Evropy a Severní Ameriky. Aby kosmetická firma takové označení získala, nesmí provádět testy na zvířatech u žádné složky svých výrobků a nesmí toto testování ani zadávat jiné společnosti nebo instituci. Prochází kvůli tomu nezávislým auditem. V Česku tuto kontrolu provádí organizace Svoboda zvířat, která na svých stránkách uvádí seznam ověřených značek dostupných v ČR.
Rozeznat kosmetiku netestovanou na zvířatech by vlastně mělo být docela snadné, protože Česko je členskou zemí EU, kde se žádná jiná kosmetika ani prodávat nesmí. Zákaz platí od roku 2009, kdy ještě platila výjimka pro testování látek s možnými závažnými účinky na lidské zdraví (např. rakovinotvornost). Úplný zákaz zavedla Evropská unie v roce 2013. V globálním světě jsou ale věci složitější. Nejenže drtivá většina zemí světa (asi 80 %) testování stále povoluje, ale některé ho dokonce vyžadují.
Laboratoř jménem Čína
V Číně testování provádí laboratoře zřízené státem. Požadavek se vztahuje na kosmetiku, která se do země dováží. A také na některé výrobky, které se přímo v Číně vyrábějí i prodávají – to se týká hlavně produktů se speciálním účinkem, jako je ochrana proti slunečnímu záření nebo proti pocení. Firmy, které své výrobky do Číny dovážejí, proto nemohou získat logo skákajícího králíka, pokud neprokážou, že se na ně testování žádným způsobem nevztahuje. „V roce 2015 jsme právě z tohoto důvodu odmítli finančně mimořádně zajímavý obchodní projekt exportu naší kosmetiky do Číny,“ uvádí k tomu česká firma Manufaktura, která u nás jako první obdržela certifikát HCS. Logo skákajícího králíka může používat od roku 2009. „Etika je nedílnou a samozřejmou součástí našeho podnikání. Aby nás práce těšila, potřebujeme být v osobním souladu a hrdí na to, co a jak děláme,“ říká Bára Čechová, která na výrobě kosmetiky v Manufaktuře pracuje.
Pro řadu dalších firem je ale velký čínský trh lákavý, i když se jim zvířecí testy podle vlastních vyjádření příčí. „Prodáváme i v Číně a spolupracujeme s čínskými orgány na alternativách k testování na zvířatech. Věříme, že přítomnost na čínském trhu poskytuje lepší příležitost podělit se s nimi o naše zkušenosti a dosáhnout akceptování těchto alternativ,“ říká Janine Arnold z kosmetické divize Beauty Care společnosti Henkel. Podobně hovoří Ivona Karvinen ze společnosti L'Oréal, která testování svých produktů na zvířatech ukončila už v roce 1989 a s čínskými představiteli také komunikuje. „Díky této snaze se v roce 2014 podařilo eliminovat testování na zvířatech u některých skupin produktů, které se přímo v Číně vyrábějí i prodávají – například u šamponů, sprchových gelů nebo některých make-upů,“ říká. „V Šanghaji jsme v roce 2014 zřídili produkční středisko Episkin, které nám umožňuje vyrábět modely rekonstruované kůže. Zpřístupnili jsme ho též čínským orgánům,“ dodává. Obě firmy se prý vývoji alternativních metod pro testování bezpečnosti kosmetiky věnují už více než třicet let. Způsobů, jak se trápení zvířat vyhnout, je víc. Kromě kůže odebrané například při operacích je možné využívat třeba počítačové modely.
Osm milionů podpisů
Podle ochránců ovšem samotný rozvoj alternativních metod někdy nestačí. „Některé společnosti sice investují do alternativních metod bez použití zvířat, ale nejsou ochotny testování na zvířatech samy ukončit a nadále používají takto testované složky. To, že firma finančně přispívá na výzkum alternativních metod, ještě neznamená, že se zavazuje ukončit vlastní testování na zvířatech,“ uvádí Svoboda zvířat. Ochránci se proto snaží prosadit globální zákaz testování na zvířatech, který by pomohl vyřešit i problémy se zeměmi jako Čína. Mezinárodní organizace Cruelty Free International a výrobce přírodní kosmetiky Body Shop sesbírali více než 8 milionů podpisů pod petici, která takový zákaz podporuje. Letos v říjnu ji doručily do newyorského centra Organizace spojených národů.
„Petice ukázala, že lidé si přejí změnu. Teď je na politicích, aby udělali krok k udržitelné budoucnosti, a na průmyslu, aby hledal alternativy. Ty už dnes existují a jsou spolehlivé,“ říká k tomu maltská sociálnědemokratická europoslankyně Miriam Dalli, která se podílela na květnové rezoluci Evropského parlamentu požadující globální zákaz. Také europoslanci poslali generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi žádost o pomoc s prosazením této novinky. Petice je ale podle europoslankyně jen jeden z potřebných kroků. Aby testování na zvířatech skončilo, musí se podle ní snažit nejen politici a kosmetické firmy, ale také ti, kdo kosmetiku kupují. „Je potřeba, aby se změnilo přemýšlení výrobců i spotřebitelů. Evropa, která zákaz úspěšně zavedla, teď může sloužit jako příklad ostatním,“ myslí si Dalli.
EU může globální posun myšlení ovlivnit hlavně díky tomu, že je největším trhem pro kosmetiku na světě. Loni dovezly unijní země kosmetiku v celkové hodnotě 39 milionů dolarů. Unie ostatně byla spolu s Izraelem první, kdo zákaz zavedl. K EU se v tomto rozhodnutí připojilo také Norsko. V roce 2014 zavedla zákaz Indie a v roce 2017 Austrálie. V americké Kalifornii má zákaz platit od roku 2020 a další země podobný krok zvažují. Prostor pro kosmetiku testovanou na zvířatech se tak postupně zmenšuje.