Archiv

Tomáš Odstrčil

Šéfredaktor

Tomáš nastoupil do Evropy v datech jako redaktor v roce 2019, krátce po dokončení magisterského studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Od roku 2024 vede redakci z pozice šéfredaktora. Ve „volném“ čase hraje na violoncello v hradecké elektro-smyčcové kapele Electrophonix a zajímá se o popkulturu, především o filmový a herní průmysl.

Digitální stáří

V zapojení do aktivního společenského života a odbourání osamělosti mohou podle odborníků seniorům pomoci digitální technologie. Jsou na ně ostatně připravení – čtvrtina z nich je ovládá na základní či pokročilé úrovni. Zájem jim také nechybí, jelikož 38 % českých seniorů spadá podle průzkumu T-Mobile mezi digitální nadšence, kteří jsou novým výzvám otevřeni. Dalších 36 % k nim přistupuje pragmaticky. Přestože je společnost často podceňuje, s technologiemi mají i bohaté zkušenosti, kterých každým rokem přibývá. Jen podíl seniorů připojených na internet se za posledních deset let zdvojnásobil. Velmi obtížně byste také hledali seniora bez mobilního telefonu, polovina z nich už také přešla z tlačítkových na dotykové. Tři čtvrtiny z nich mají přístup k nějakému druhu počítače, nejčastěji jde o laptop.

Trh práce

Vlivem globálních trendů jako je automatizace a digitalizace má do roku 2030 zaniknout na 330 tisíc pracovních pozic. Podle studie Boston Consulting Group se to dotkne především pracovníků ve výrobě, zprostředkovatelů služeb či prodavačů a pokladních. Většina těchto pracovníků přejde bez větších obtíží do příbuzných profesí, ale na 55 tisíc lidí bude muset projít řádnou rekvalifikací. Tu podle Úřadu práce vloni absolvovalo na 15 tisíc osob, které projevily největší zájem o rozšíření svých počítačových dovedností. V roce 2030 budou naopak nejvíc chybět řemeslníci a elektrikáři, po kterých je velká poptávka už teď, a to zejména v energetice. Mimo to bude vlivem restrukturalizace trhu práce řada nových pracovních míst vznikat, na což se Česko musí důkladně připravit.

Elektronický odpad

Nový telefon si Češi pořizují průměrně jednou za dva roky a na každého z nás vychází průměrně 1,4 SIM karet. Potřeba mít neustále moderní chytrý telefon však zatěžuje nejen peněženky Čechů, ale i životní prostředí. Na každého obyvatele ČR připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně a víc jak desetinu z nich tvoří právě mobilní zařízení. Své vysloužilé telefony Češi nechávají zestárnout v šuplících s tím, „že se třeba jednou budou hodit.“ Ve skutečnosti je ale nejlepším řešením recyklace, kterou kromě prodejců elektroniky nabízí i samotní operátoři. Službu Češi ale téměř nevyužívají a podle T-Mobile se operátorům k recyklaci dostává méně než 1 % prodaných telefonů.

Česká věda

Třináctá příčka ve vědecko-vzdělávacím pilíři Indexu prosperity Česka podtrhuje přemýšlení o Česku jako o „montovně Evropy“. Potenciál ke zlepšení ale máme, což dokazují i úspěchy vědeckého centra Biocev. Česku však škodí nezájem o terciární vzdělání, nedostatek inovací i malé zastoupení žen ve vědě. Inženýrky a vědkyně představují necelých 6,5 % ženské pracovní síly. Výzkumníci své kolegyně navíc co do počtu překonávají téměř trojnásobně, jak uvádí Evropská komise.